23.60% összegyűlt
118 000 Ft adományozva 500 000 Ft célhoz
1 adományozó

Gigi története:

S

zarka Regina vagyok, az ismerőseim, barátaim Giginek hívnak. 18 éves vagyok és leukémiás. Ismét.

Először 2013. április 15-én diagnosztizálták a betegségemet, lelkileg borzalmas volt szembesülni ezzel a hírrel. 16 éves kamaszként, tele kalandvággyal, életkedvvel, célokkal, akkor úgy éreztem, hogy összeomlott az egész addigi életem. Én csak úgy szerettem volna élni az életem, mint a velem egykorúak, iskolába járni, kirándulni, néha bulizni, kamaszként szerelmesnek lenni és élvezni az életet! Az első sokk után tudtam, hogy bármilyen nehéz időszak előtt állok, küzdeni fogok, hogy újból egészséges legyek!

Kezelésemet a B.-A.-Z. Megyei Kórház Onko-haematológiai és Csontvelőtranszplantációs Osztályán végezték. Egy év kemény harc, nap, mint, nap küzdelem az életemért a rákkal szemben! Nagyon sok nehézségen, megpróbáltatáson mentem keresztül. A Szegedi Szívsebészeti Klinikán életmentő műtétem volt, ahová mentőhelikopter szállított, az egyik karomat az óta sem tudom tökéletesen használni. Aztán egy citosztatikum mellékhatása miatt epilepsziás lettem. Mindezek mellett a kezelések mellékhatásai is jelentkeztek. Meg akartam gyógyulni, minden csatát hősiesen megvívtam, harcoltam, mert élni akartam.

2015. április végén megtörtént a felszabadító csontvelő vizsgálat. Nem volt rosszindulatú sejt a csontvelőben. Boldog voltam! Meggyógyultam! Úgy éreztem enyém a világ! Éltem a mindennapjaimat, elkezdtem iskolába járni. Élveztem az életet, hiszen én megjártam a Föld árnyékos oldalát. Meg tanultam örülni minden boldog pillanatnak.

November elején elviselhetetlen hátfájás miatt bejöttünk kontrollra. A vérképeltérés miatt csináltak egy csontvelő vizsgálatot, ami alapján kiderült, visszaestem a leukémiába! Egy világ omlott össze bennem! Újra kezdődik a harc az életemért a rákkal szemben! Felfoghatatlan volt számomra és elfogadhatatlan, hiszen én mindent megtettem, hogy visszakapjam az egészségemet.

Nem adom fel, harcolok, élni akarok! Olyan fiatal vagyok még, annyi minden vár rám az életben. Nagyon sokat jelent a családom számomra, édesanyám, egyedül nevel, Ő a legfontosabb most nekem! Itt van velem és mindenben segítségemre van. Sajnos, most sem könnyű a helyzetem, pedig még csak a kezelések eleje kezdődött el, túl vagyok egy újraélesztésen, lelkileg és fizikálisan is a padlón vagyok, fáj minden és mindenem. Tudom mi vár rám, tudom, hogy mindez mennyire szörnyűséges, kínokkal és rettegésekkel teli időszak lesz számomra…

Győzni fogok! Legyőzöm a betegségem végleg!

Kosztyu Ádám Emlékére a Leukémiás, Daganatos és Zemplén Fogyatékos Gyermekeiért Alapítvány gyűjtése, a gyűjtések szövege és valamennyi adata az Alapítvány tulajdona, az más részére ki nem adható, nem felhasználható.

A betegségről

23.60% összegyűlt
118 000 Ft adományozva 500 000 Ft célhoz
1 adományozó

Akut Lymphoblastos leukémia (ALL)

Dr Kovács Gábor, Dr Csóka Monika, Dr Müller Judit:

A leukémia ezen típusa, az akut lymphoblastos leukémia vagy ALL a vérképzőrendszerből kiinduló rosszindulatú betegség, melyben a fehérvérsejtek éretlen, normális védekező működésre még nem képes formái felszaporodnak, és a csontvelőben a normális véralkotó sejteket termelő sejtek működését visszaszorítják. Ezért a vérben a normálisan jelenlévő sejtek eltűnnek és helyüket leukémiás sejtek foglalják el.

Gyakoriság

Magyarországon évente körülbelül 50-70 új leukémia, ALL kerül felismerésre.

Daganat tünetei

Az ALL változatos tünetekkel jelentkezhet. A daganat korai tünetek annak a következménye, hogy acsontvelő nem képes elég normális véralkotó sejtet termelni. Ha a rosszindulatú, csökkent védekezőképességű leukémia sejtek miatt túl alacsony a jól működő normális fehérvérsejtek száma, akkor elhúzódó fertőzés, visszatérő láz alakulhat ki. A vörösvértestek alacsony száma, a vérszegénység következménye a gyengeség, a fáradékonyság és a sápadtság. A vérlemezkék alacsony száma gátolja a megfelelő véralvadást, ezért bőr- és nyálkahártyabevérzés, orrvérzés és fogínyvérzés is kialakulhat.

máj, lép, nyirokcsomó, here megnagyobbodása a leukémiás sejtek beszűrése miatt típusos tünet, mely teltségérzet, illetve hasi fájdalom formájában jelentkezhet. A koponyán belüli leukémiás sejtek fejfájás, hányás és ingerlékenység, míg a csontvelői felszaporodása csont- és izületi fájdalom képében jelentkezhet.

Kivizsgálás

Leukémia fennállása már egyetlen vérvizsgálat (vérkép) alapján az esetek jelentős részében valószínűsíthető. Az össz-fehérvérsejtszám gyakran magas, de lehet normális vagy alacsony is, azonban a vörösvértestek és vérlemezkék száma szinte mindig alacsony. Emellett a vér mikroszkópos vizsgálatával (megfestett vérkenet) kóros, éretlen fehérvérsejtek (ún. blasztok) láthatók.

A diagnózis felállításához minden esetben szükséges a csontvelő vizsgálata. A csontvelő minta rendszerint rövid altatásban, a csípőcsontból nyerhető, melyet aztán többféle módon dolgoznak fel. A csontvelő kenetet a vérkenethez hasonlóan megfestve és mikroszkópban megvizsgálva a kóros sejtek formája, a sejtek immunológiai jellemzői és a kóros sejtek genetikai vizsgálata alapján pontosan meghatározhatóvá válik, hogy melyik fehérvérsejt csoport kórosan felszaporodott előalakjai okozzák a leukémia ezen formáját.

A csontvelő vizsgálat mellett szükséges megnézni azt is, hogy az agyban vagy a gerincvelőben jelen van-e a betegség. Erre szolgál a gerinccsapolás (lumbálpunkció). Mindezek alapján már pontos diagnózis állítható fel.

Daganat kezelése

kemoterápia a diagnózis felállítását követően mihamarabb meg kell kezdődjön, amely tablettás formában szedhető és infúzióban adott gyógyszerek kombinációjából áll. Magyarországon a nemzetközileg elfogadott és alkalmazott kezelési sémákat alkalmazzák.

Annak eldöntésében, hogy várhatóan milyen erősségű kezelés szükséges a gyermek meggyógyításához a betegség altípusának meghatározásán túl további tényezők is szerepet játszanak. Ezek közé tartozik a daganatos beteg életkora, a fehérvérsejt száma a kórházi felvételekor, a kezdeti tablettás kezelésre, majd az első hónap végén az előzetes citosztatikus (daganat ellenes gyógyszeres) kezelésre adott válasz. A különböző kezelések hasonlóak, főként intenzitásukban különböznek.

A gyógyszerek kombinációját protokollokban (kezelési sémákban) leírtaknak megfelelően adagolják. A kemoterápia néhány naponta vagy hetente kerül ismétlésre. A kezelés négy fő része a kezdeti, ún. indukciós kezelés célja, hogy a leukémiás sejtek döntő többsége elpusztuljon. Ez körülbelül két hónapos intenzív terápia. A daganatos gyermekekért induló terápia sikerességéért a betegeknek ilyenkor napokig vagy hetekig kell kórházban feküdniük, attól függően, hogy a kezelés hatására milyen gyorsan képes a normális csontvelő működés visszatérni.

A kezelés második része az ún. meningealis profilaxis és az ún. konszolidáció.

A kezelés harmadik része az ún. reindukció a nehezen kimutatható, de még biztosan jelenlévő kóros sejtek kiirtása (további 4-6 hónapos intenzív kezelés).

A kemoterápia negyedik szakaszában a betegség visszatérésének megakadályozása a cél. Ennek során kis dózisban, de nagyon hosszú időn át (akár 2-3 évig is) szájon át szedhető gyógyszerekből álló ún. fenntartó kezelést alkalmaznak.

A kezelés eredményességének igazolására a kezelési sémában megadott időpontokban a csontvelő mintavétel megismétlése szükséges. Az agyhártyán és a gerincfolyadékban jelen lévő, vagy feltételezhető, de egyértelműen ki nem mutatható leukémia sejtek vizsgálatához és kiirtásához a gerinccsapolás (lumbálpunkció) útján ismételten kemoterápiás szereket adagolnak. Az ALL egyes betegségcsoportjaiban már betegség megelőzéseként is koponya besugárzás szükséges.

A leukémia visszatérése esetén illetve ha a betegség nem reagál megfelelően az alkalmazott terápiára, a kezelés befejeződése után újabb gyógymód a csontvelő transzplantáció nagydózisú kemoterápiával.

Prognózis

A kemoterápia, a kezelés befejeződése után rendszersen végzett kontroll vizsgálatokkal követjük figyelemmel, hogy a betegség ismételten jelentkezik-e. Végleges gyógyulás a kezelés befejeződése utáni – panaszmentes – 5 évet követően mondható ki.

A leukémia (ALL) végleges gyógyulási valószínűségét két tényező határozza meg. Egyrészt a daganatos betegség azon jellemzői, melyek alapján valamely gyógyítási csoportba besorolták. Másrészt az az időtartam, mely a kezelés, kemoterápia befejeződése után eltelik a betegség ismételt jelentkezéséig.

Leave a Reply