Az édesanya levele:
K
inga édesanyja vagyok, és szeretném megosztani a történetünket, amely rendkívül nehéz helyzetbe sodorta a családunkat.
2023. szeptember 15-én Moyamoya és stroke betegséget diagnosztizáltak Kingánál. Az állapota 2023 decemberében TIA-vá súlyosbodott, majd 2024 januárjától minden hónapban újabb stroke-ok léptek fel. Ezek hol a jobb, hol a bal oldalát bénították le. Áprilisban teljesen lebénult a jobb oldala, és elvesztette a beszédképességét. Májusban egy jobb oldali agyműtéten esett át, de sajnos a műtét nem hozta meg a remélt eredményt.A kislányom azóta fekvő beteg. Nem tud beszélni, nem tud járni, és jelenlegi állapotában olyan, mint egy csecsemő, holott mindössze 6 éves.
A legnagyobb vágyunk az, hogy külföldre juthassunk orvosi kezelésre, mert ott még van remény a gyógyulására. Bízunk benne, hogy a megfelelő szakemberek segítségével Kinga új esélyt kaphat egy boldogabb életre.
Hálásan köszönöm, hogy elolvasta a levelemet, és bármilyen segítséget szívesen fogadunk.
A betegségről
Moyamoya betegség
A Moyamoya-betegség egy ritka érrendszeri (érrendszeri) rendellenesség, amelyben a koponya nyaki artériája elzáródik vagy beszűkül, ami csökkenti az agy véráramlását. Ezután apró vérerek alakulnak ki az agy alján, hogy megpróbálják ellátni az agyat vérrel.
Az állapot ministroke-t (tranziens ischaemiás rohamot), stroke -ot vagy agyvérzést okozhat. Ez befolyásolhatja az agy működését is, és kognitív és fejlődési késéseket vagy fogyatékosságot okozhat.
A Moyamoya-betegség bármely életkorban előfordulhat, bár a tünetek leggyakrabban 5 és 10 éves kor között jelentkeznek gyermekeknél és 30 és 50 éves kor között felnőtteknél. A Moyamoya-betegség az egész világon előfordul, de gyakoribb a kelet-ázsiai országokban, különösen Koreában, Japánban és Kínában. Ez valószínűleg bizonyos genetikai tényezőknek köszönhető ezekben a populációkban.
Moyamoya tünetek
A Moyamoya-betegség különböző tüneteket okoz felnőtteknél és gyermekeknél. Gyermekeknél az első tünet általában a stroke vagy a visszatérő tranziens ischaemiás roham (TIA). Felnőttek is tapasztalhatják ezeket a tüneteket, de agyvérzés (vérzéses stroke) is előfordulhat a kóros agyi erekből. A tünetek korai felismerése nagyon fontos a súlyos szövődmények, például a stroke megelőzése érdekében.
A Moyamoya-betegség tünetei az agy csökkent véráramlásával kapcsolatosak:
- Fejfájás
- Rohamok
- Gyengeség, zsibbadás vagy bénulás az arcban, a karban vagy a lábban, jellemzően a test egyik oldalán
- Látászavarok
- Nehézségek a beszéddel vagy mások megértésével (afázia)
- Kognitív vagy fejlődési késések
- Önkéntelen mozgások
Ezeket a tüneteket edzés, sírás, köhögés, erőlködés vagy láz válthatja ki.
A Moyamoya okai
A Moyamoya-betegség pontos oka nem ismert. A kutatók úgy vélik, hogy az ázsiai országokban a nagyobb elterjedtség bizonyos populációkban erősen genetikai tényezőre utal.
Néha érrendszeri elváltozások léphetnek fel, amelyek utánozzák a Moyamoya betegséget, de eltérő okai és tünetei lehetnek. Ezt Moyamoya szindrómának nevezik.
Rizikó faktorok
Bár a Moyamoya-betegség oka ismeretlen, bizonyos tényezők növelhetik a betegség kockázatát, beleértve:
- Ázsiai örökség. A Moyamoya-betegség az egész világon megtalálható, de gyakoribb a kelet-ázsiai országokban, különösen Koreában, Japánban és Kínában. Ez valószínűleg bizonyos genetikai tényezőknek köszönhető. Ugyanezt a magasabb előfordulást dokumentálták a nyugati országokban élő ázsiaiak körében.
- Moyamoya-betegség a családban. Ha van egy családtagja Moyamoya betegségben, akkor a betegség kockázata 30-40-szer nagyobb, mint az általános populációé – ez a tényező erősen genetikai komponensre utal.
- Egészségi állapot. A Moyamoya-szindróma néha más rendellenességekkel, többek között az 1-es típusú neurofibromatózissal, a sarlósejtes betegséggel és a Down-szindrómával összefüggésben fordul elő.
- A nőknél valamivel magasabb a Moyamoya-betegség előfordulása.
- Bár a felnőttek is szenvedhetnek Moyamoya betegségben, a 15 évnél fiatalabb gyermekek leggyakrabban érintettek.
Szövődmények
A moyamoya-betegség legtöbb szövődménye a stroke következményeihez kapcsolódik, beleértve a görcsöket, a bénulást és a látászavarokat. További szövődmények közé tartoznak a beszédzavarok, a mozgászavarok és a fejlődés elmaradása.
Moyamoya betegség ellátása
Neurológusok, idegsebészek, neuroradiológusoknak kell együtt dolgozni a agyi és érrendszeri betegségekben szenvedők értékelésében és kezelésében.
Átfogó kezelést kell nyújtani a moyamoya betegségben szenvedők számára – nemcsak az érrendszeri kockázatok kezelésére, hanem a kognitív és fejlődési problémákal is foglalkozni kell. Minden beteget egyénileg kell kezelni, szükség szerint foglalkozás-, viselkedés- és fizikoterápiás szakembereket alkalmazva.
Diagnózis és kezelés
A diagnosztikai lehetőségek a következők:
- Mágneses rezonancia képalkotás (MRI)
- Mágneses rezonancia angiogram és érfal képalkotás
- Perfúziós MRI, egy olyan képalkotás, amely képes mérni az ereken áthaladó vér mennyiségét
- BOLD MRI, egy olyan képalkotó módszer, amely képes mérni az agy vérkészletét, és kritikus információkat szolgáltat a műtét szükségességéről. Ez a nem invazív képalkotó eszköz gyakran felváltotta a radioaktív szkenneléseket.
- Agyi arteriográfia
- Pozitron emissziós tomográfia (PET) vizsgálat
- Egyfoton emissziós számítógépes tomográfia (SPECT) vizsgálat
- Transcranialis Doppler ultrahang
A diagnosztikai tesztek eredményeit kognitív értékelésekkel kombinálják, hogy jobban megértsék, hogyan befolyásolja a betegség a beteg életminőségét, és ezt az információt felhasználják kezelési tervének személyre szabásához.
Számos kifinomult sebészeti technika, beleértve a közvetlen és közvetett revascularisatiós eljárásokat (az erek átjárhatóságának helyreállítása) is. A fejlett 3D képalkotási technológiához való hozzáférés pontosan megmutathatja, mi történik az beteg állapotával, és 3D modelleket használhatnak a sebészeti eljárások szimulálására.
Leave a Reply