0.17% összegyűlt
138 000 Ft adományozva 80 000 000 Ft célhoz
18 adományozó

A

z SMA egy genetikai, öröklődő betegség. Súlyosabb esetben a beteg ágyhoz, és, vagy elektromos kerekesszékhez van kötve.

Az SMA 1-nél várható élettartam 1-3 év között, SMA 2-nél pedig legfeljebb 18 éves korig várható. Ez idő alatt az SMA-val élő rengeteg állapotromláson megy keresztül, nagy részük állni, járni sosem tanul meg. Önálló életvitelre képtelenek, mely megnehezíti az Ő és családjaik mindennapjait is. Létezik egy gyógyszer, melyet a NEAK kicsit kaotikus módon támogatott ez idáig; 2020-tól viszont már minden 18 év alatti gyermek megkaphatja abban az esetben, ha nem igényel állandó légzéstámogatást. Akik ezután fogják kapni a Spinraza-t, ugyan életmentő kezeléshez jutnak és erősödnek minden adag után, de feltehetően nem lesznek teljesen önellátóak, az életvitelük csak minimálisan fog változni.

A legtöbb SMA-val élő nem tud dolgozni, vagy ha mégis, önfenntartásra hosszútávon képtelenek, mivel állapotuk folyamatosan romlik.

Az SMA-val élők is ugyanazokat az ellátásokat kapják az államtól, mint bármely mozgásában korlátozott személy: fogyatékossági járadék, rokkantsági ellátás, ill. az őket ápoló szülő GYOD-ban részesül. Az ő állapotukban ez kifejezetten kevésnek mondható, mert az állapotuk romlása kizárólag állandó tornával, úszással és egyéb fejlesztéssel lassítható, a segédeszközök közül pedig 90%-ban csak az egyedi engedélyre beadottak megfelelőek, melyeknél az önerő akár több százezer Ft-okra is kirúghat.

Továbbá lakhatási körülményeik legtöbbször nem megfelelőek, mindennapi közlekedésüket a lakásukon belül szűk ajtók, lépcsők nehezítik meg. Sokan élnek emeletes társasházak legfelsőbb szintjén, ahol még lift sincs, így számukra egy akadálymentesített családi ház vásárlása lenne a megoldás.

Nagy Zsófia

Az édesanya levele:

K

islányunknál 1 éves korában derült ki, hogy SMA betegségben szenved, soha nem tudott járni, modul nélkül ülni sem tud. 8. osztályos tanuló, pár éve magántanulóként végzi az iskolát, mert nem bírja a mindennapi bejárást, és könnyen elkapja a betegségeket, ami miatt már sokat volt kórházban. Bekerült az Otthonlélegeztetési programba, éjszaka légzés támogatást kap. Gyakran kell vizsgálatokra járni a kórházba, viszont nehezen tudunk vele közlekedni, mivel nincs olyan autónk amiben szállítani tudnánk a kerekesszéket. Ezért szeretnénk gyűjteni egy olyan autóra, amibe elférne a kerekesszéke így könnyebb lenne vele eljutni vizsgálatokra vagy bárhova ahova menni szeretnénk.

Barta Barbara Katinka

A

nevem Barta Barbara, egy 24 éves egyetemista lány vagyok, programtervező informatikusnak tanulok.

Egy SMA II nevű ritka genetikai betegséggel születtem, ami miatt elektromos kerekesszéket kell használnom. Sosem tudtam állni és járni, a kezeim is nagyon gyengék, de ennek ellenére nem engedem, hogy a betegségem megakadályozzon abban, hogy a lehető legteljesebb életet éljem. Az édesanyámmal élek, aki egyedül viseli gondomat, és mindig velem van. A szükségleteim miatt sajnos nem tud munkát vállalni.

Egy kisvárosban élünk, ahol nincs akadálymentes tömegközlekedés, így autóval tudok csak utazni, kimozdulni, egyetemre járni, a jövőben pedig munkába járni. A jelenlegi autónkba viszont egyre nehezebb engem beültetni, és a kerekesszékemet sem egyszerű szállítani benne, ezért egy nagyobbra lenne szükségünk, amiben az elektromos kerekesszékemmel együtt tudnék utazni. A jelenlegi anyagi helyzetünk nem engedi meg, hogy önerőből újat vegyünk, az otthonápolást pedig még mindig nem ismerik el Magyarországon teljes munkaviszonyként, így kölcsönt sem tudunk rá felvenni.

Az állapotom miatt szükségem lenne még egy speciálisabb elektromos kerekesszékre, egyéb segédeszközökre, kezelésekre is, amiket Magyarországon az állam szintén nem támogat.

Távolabbi céljaim közt szerepel egy akadálymentes otthon kialakítása is.

Egyedül nem tudjuk ezeket finanszírozni, így támogatókra lenne szükségem, akik segítenének a céljaim valóra váltásában.

Simonfi Lilla

K

ét és fél éves koromban estem le a lábaimról, amikor megállapították az SMA 3 nevű betegséget. (Gerincvelő eredetű izomsorvadás). Azóta sok műtéten keresztül estem. (6 gerincműtét, csípő és térd, jobb vese kivétel és még sorolhatnám…). Szüleimmel élek és a bátyámmal, aki szintén sérült (enyhén értelmileg akadályozott). Édesanyám a nap 24 órájában rendelkezésünkre áll és segít nekünk a mindennapos tevékenységeinkben. A kimozdulásomhoz első sorban szükségem lenne egy olyan autóra amelybe az elektromos kerekesszékem belefér, hisz azzal vagyok teljesen önálló. Másik nagy álmom, hogy idővel lehessen egy saját kis házam, természetesen a szüleimhez közel, ahol majd gyakorolhatom az önálló életet is. Ahol úgy alakítanék ki mindent, hogy nekem kényelmes legyen, ne okozzon gondot például az sem, hogyan főzzek meg egy ebédet. 🙂

Elsik Noémi

Az édesanya levele:

K

islányom, Noémi (Mimi) 10 éves, 1es típusú SMA-s. 10 hónapos volt, mikor kiderült ő különleges gyerkőc. Van egy 12 éves egészséges bátyja. Mimi életvidám, mosolygós csajszi. Folyton csinál valamit, nem lehet vele unatkozni. Rendes iskolába jár egészséges gyerekekkel és imádják. Elkezdte a színjátszó szakkört is és ott is helyt áll. Nagyon büszke vagyok rá mert a sok rossz ellenére ami már átélt, megélt ma is mosolygós életszerető. Testvérével a kapcsolata igazán tesós, de jóban-rosszban. Mivel Mimit folyton hordani kell mindenhova Is, mert nagyon aktív, így nagy segítség lenne egy nagyobb újabb autó mert ami van igen csak kinőttük és öregecske is.

Pali Dánielt a Csoda Csoport karolta fel.

A betegségről

0.17% összegyűlt
138 000 Ft adományozva 80 000 000 Ft célhoz
18 adományozó

Spinális izomatrófia (SMA-izomsorvadás)

spinális izomatrófia vagy gerinc eredetű izomsorvadás (angolul Spinal Muscular Atrophy, rövidítve SMA) egy ritka öröklődő betegség, amit az SMN gén hibája okoz, és agerincvelő mozgató idegsejtjeinek a fokozatos elvesztését eredményezi. Az idegsejtek pusztulása fokozatos izomgyengeséget, sorvadást okoz a kapcsolódó izmokban. A leggyakrabban és legelőször érintettek a nyak és a törzs tartását végző izmok, majd a láb és karok azon izmai, amelyek a mozgásért felelnek, végül a bordákhoz kötődő, légzést támogató izmok.

Diagnózis

Az SMA betegek általában teljesen normálisnak tűnnek születéskor. A tünetek a legsúlyosabb forma (1-es típus) esetén három hónapos kor környékén jelennek meg először. Közepesen súlyos (2-es típus) esetben egy és két éves kor között, kevésbé súlyos esetekben később illetve ritkán már felnőtt korban jelentkeznek az első jelek. A betegség diagnózisát genetikai teszt alapján lehet megállapítani, amennyiben az izomvizsgálatok során az alapos gyanú felmerült.

Betegségtípusok

Az SMA betegek a betegség súlyossága szerint típusokra oszthatók. Az egyes típusok eltérő súlyosságát genetikai eltérések okozzák, azonban minden esetben ugyanaz a gén a felelős a betegségért, és azonos a hatásmechanizmus is. Az 1-es típusba (SMA I) tartozó betegek nem tudnak megtanulni ülni. A második típusba (SMA II) tartozó betegek képesek segítség nélkül ülni, esetenként állni is, de sosem tanulnak meg járni. A harmadik típusba (SMA III) tartozó betegek megtanulnak járni, azonban a betegség megjelenésével ezt a képességüket elveszítik és tolószékbe kényszerülnek. Létezik egy nagyon ritka, még enyhébb forma (SMA IV), ami csak felnőttkorban jelentkezik és izomgyengeséget okoz.

Kezelés

Jelenleg nincs ismert gyógymód az SMA-ra, azonban az izom és mozgásfunkció fokozódó romlása lassítható megfelelő gyógytorna segítségével. Elméletileg a betegség ellen hatásos lehet az elvesző idegsejteket pótló őssejt kezelés, azonban ilyen kezelés jelenleg még nem elérhető. Az Egyesült Államokban a közeljövőben terveznek egy erre vonatkozó klinikai tesztet elindítani.

A betegség genetikai sajátosságai alapján folyamatban van több ígéretes hatóanyag kutatása, ezekkel a klinikai tesztek várhatóan 2009-2010 körül kezdődhetnek el.

2005 és 2008 között az Egyesült Államokban klinikai teszten vizsgálták a valproinsav és karnitin hatóanyag együttes hatását II-es és III-as típusú betegek esetén. Bár általánosan pozitív eredményt nem találtak, azonosítottak egy betegcsoportot, ahol nagy valószínűséggel hatásos lehet a készítmény. Ez a betegcsoport azokból a gyerekekből áll, akik a kezelés megkezdésekor még nem érték el a hároméves kort, legalább egy éven keresztül kapták a készítményt, és nincsenek elhízva. Valproinsavat tartalmaz a Convulex szirup készítmény, amelyet epilepsziás betegek kezelésére használnak, de a fentiek miatt SMA betegek közül is többeknek felírták már.

Következmények

Minden SMA betegnek fokozódó mozgáskorlátozottsággal kell számolnia és a legsúlyosabban érintettek légzési komplikációk esetében is veszélyeztetettek. A korábbi tapasztalatok azt mutatták, hogy az ebben a betegségben született legsúlyosabb, 1-es típusú SMA-ban szenvedő gyerekek – az összes SMA beteg közel fele – nem érték meg a két éves kort.

Leave a Reply